O projekcie PDF Drukuj Email
poniedziałek, 28 czerwca 2010 12:51

Procesy modernizacyjne i adaptacyjne wymuszają ciągłą aktualizację i podnoszenie kwalifikacji oraz umiejętności pracowników. Rosnące zainteresowanie podnoszeniem kompetencji i umiejętności przez pracowników zwiększa zapotrzebowanie na szkolenia.
W woj. wielkopolskim mimo zdiagnozowanej potrzeby kształcenia ustawicznego liczba szkoleń wśród osób dorosłych jest w dalszym ciągu niewystarczająca. W Strategii Rozwoju Oświaty w Województwie Wielkopolskim zdiagnozowano konieczność dostosowania systemu kształcenia, w tym ustawicznego, do potrzeb rynku pracy (Cel strategiczny 2.3 „Zapewnienie drożności systemu kształcenia w perspektywie edukacji ustawicznej"). Dostrzeżona została potrzeba inwestycji w rozwój kwalifikacji i umiejętności pracowników, przede wszystkim wśród zawodów, w których aktualizacja kwalifikacji jest bardzo istotna nie tylko z punktu widzenia beneficjenta ostatecznego (BO), ale również dla szeroko pojętego interesu społecznego, bezpieczeństwa życia, zdrowia i mienia obywateli. Wśród tych profesji znajduje się zawód strażaka, którego profesjonalizm przedkłada się na wzrost bezpieczeństwa społecznego.
Przeprowadzona przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej (KW PSP) w Poznaniu diagnoza dot. podnoszenia kwalifikacji zawodowych strażaków woj. wielkopolskim ukazuje wciąż niewystarczającą liczbę realizowanych szkoleń dla tak ważnej grupy zawodowej.
Na wyposażeniu komend powiatowych i miejskich PSP znajduje się nowoczesny specjalistyczny sprzęt ratowniczy, którego efektowne wykorzystanie wymaga od strażaków posiadania odpowiednich kwalifikacji. Niejednokrotnie jednak zdarzają się przypadki braku osób posiadających uprawnienia do obsługi znajdującego się na wyposażeniu jednostek organizacyjnych PSP sprzętu. Dodatkowo, istnieją silne dysproporcje pomiędzy ilością osób posiadających odpowiednie kwalifikacje w poszczególnych jednostkach PSP.
W celu poprawy sytuacji, Projektodawca planuje przeprowadzić szereg działań szkoleniowych skierowanych do strażaków. KW PSP przeprowadziła z przedstawicielami jednostek organizacyjnych PSP z woj. wielkopolskiego konsultacje dotyczące zapotrzebowania na projekt. Ich wyniki wskazują na potrzebę podnoszenia kwalifikacji i ustawicznego kształcenia wśród BO w następujących obszarach:

  • kursy prawa jazdy (kat. C, C+E oraz D);
  • szkolenia płetwonurków;
  • kurs obsługi i eksploatacji dźwigów/żurawi;
  • kurs obsługi i eksploatacji podnośników;
  • kurs obsługi i eksploatacji zbiorników ciśnieniowych;
  • kurs obsługi i eksploatacji urządzeń elektrycznych o napięciu poniżej 1 kV;
  • kurs obsługi i eksploatacji drabiny mechanicznej Magirus;
  • kurs obsługi i eksploatacji drabiny mechanicznej Metz.

Braki szkoleniowe w jednakowym stopniu dotyczą kobiet i mężczyzn, ale niski stopień feminizacji zawodu sprawia, że pomimo zachowania polityki równych szans projekt ten trafi w przeważającej mierze do mężczyzn.
Celem ogólnym projektu jest zdobycie do końca 2011 r. kwalifikacji i umiejętności zawodowych przez min. 560 strażaków z jednostek organizacyjnych PSP z woj. wielkopolskiego, potwierdzonych dokumentem wydawanymi przez akredytowane instytucje i zgodnym z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych.

Cele szczegółowe to:

  • większa skuteczność akcji ratowniczo-gaśniczych - obniżenie o 10% strat związanych z pożarami i miejscowymi zagrożeniami w 2011 r. - straty związane z pożarami oraz innymi bezpośrednimi zagrożeniami miejscowymi w woj. wielkopolskim w 2008 r. wyniosły 191,2 min PLN;
  • rozwój kwalifikacji zawodowych niezbędnych do sprawnego przeprowadzenia akcji ratowniczych;
  • aktywizacja edukacyjna strażaków.

Projektodawca w celu lepszego sformułowania projektu dokonał analizy ryzyka, które w projekcie wiąże się z:

  • nie wypełnieniem zaplanowanych wskaźników
  • nie ukończeniem w zakładanym czasie
  • nie ukończeniem zgodnie z zakładanym budżetem


W celu redukcji ryzyka podjęte zostały działania profilaktyczne w fazie formułowania projektu dot.rekrutacji (technik, czasu trwania),terminów i miejsca zajęć (wykorzystanie zasobów własnych KW PSP). Opracowany został również elastyczny budżet uwzględniający zmieniające się ceny.
Projekt ma uzasadnienie na wielu poziomach programowania m.in. w Strategii Rozwoju Województwa Wielkopolskiego do 2020 r., Cel strategiczny 3 - „Wzrost kompetencji mieszkańców i promocja zatrudnienia" oraz Cel strategiczny 4 -„Wzrost spójności i bezpieczeństwa społecznego". Projekt odpowiada również celom Działania 8.1 .określonym w „SzOP POKL 2007-2013", oraz Planowi Działań dla Priorytetu VIII na 2009 r. Wpisuje się on także w horyzontalne polityki UE dotyczące: -ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju(sprawniejsza odpowiedź na wszelkiego typu zagrożenia miejscowe) -społeczeństwa informacyjnego(wykorzystanie Internetu w projekcie).
Przewidywany okres realizacji projektu to od 1.07.2010 do 30.09.2011 r.

Poprawiony: piątek, 13 sierpnia 2010 12:50